Polacy nie mają dużej wiedzy dotyczącej produktów finansowych i gubią się na ich rynku jak dzieci we mgle. Zastanawiają się na przykład nad tym, czym tak właściwie różni się pożyczka chwilówka od kredytu. Właśnie dla nich przygotowaliśmy artykuł, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Podstawowa różnica pomiędzy kredytem a pożyczką jest taka, że kredyt zaciąga się na większą kwotę i dłuższy czas, a pożyczkę na niską kwotę i krótki czas. Kredyt można zaciągnąć na kwotę od tysiąca do kilku, kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W wielu przypadkach praktycznie niemożliwa jest jego całkowita jednorazowa spłata, dlatego najczęściej rozkłada się ją na regularne raty – równe lub malejące, tygodniowe lub miesięczne. Całkowity okres kredytowania może wynosić od kilku miesięcy do kilku bądź kilkunastu lat. Pożyczkę można otrzymać na kwotę od stu do dwóch i pół tysiąca złotych, na okres od jednego dnia do maksymalnie trzech miesięcy. Spłaca się ją całkowicie w terminie określonym w warunkach umowy pożyczki. Czasami można dzień spłaty przesunąć o kilka dni, dwa tygodnie bądź miesiąc, za uiszczeniem dodatkowej opłaty.
Kolejna różnica pomiędzy kredytem a pożyczką to dostępność obu form pomocy finansowej. Kredyt jest produktem finansowym przeznaczonym dla osób niezadłużonych, osiągających stałe dochody, mogących pochwalić się dobrą historią w BIK, wysokim scoringiem oraz odpowiednią zdolnością kredytową. Pożyczka zaś, to produkt finansowy dostępny dla wszystkich osób pełnoletnich będących obywatelami Polski, posiadających dowód osobisty i PESEL. Powinny osiągać stałe dochody, ale w rzeczywistości nie muszą. Mogą mieć negatywną historię w BIK i rejestrach BIG, ponieważ decyzja o udzieleniu pożyczki nie zawsze zależy od wyniku weryfikacji w tych bazach. W praktyce oznacza to, że pożyczka dostępna jest dla wszystkich – dla pracujących, prowadzących działalność gospodarczą, studentów, uczniów, bezrobotnych, emerytów i rencistów.
Następna różnica pomiędzy pożyczką a kredytem to elementy, które składają się na całkowitą kwotę do spłaty. W przypadku kredytu jest ona sumą jego kwoty, prowizji i opłat za jego udzielenie oraz odsetek naliczanych w skali roku według ustalonego oprocentowania. W przypadku pożyczki zaś, całkowita kwota do spłaty jest sumą kosztu pożyczki oraz prowizji za jej udzielenie. Odsetki od zadłużenia naliczane są dopiero po przekroczeniu terminu jej spłaty.
Kredyt i pożyczka to dwa odmienne produkty finansowe. Różnią się wysokością finansowania, czasem i sposobem spłaty, elementami wchodzącymi w skład całkowitej kwoty do spłaty oraz dostępnością dla różnych grup odbiorców.
Niestety, produkty te są często mylone, również przez firmy pożyczkowe, instytucje udzielające kredytów oraz banki. Oferty pożyczek w bankach mogą być w rzeczywistości ofertami kredytów, a oferty kredytów w firmach pozabankowych ofertami pożyczek. Należy samemu ocenić, czym są naprawdę, aby uniknąć przykrych niespodzianek.