Od kilku lat na polskim rynku można dostrzec, iż wiele banków oferuje kredyty dla specjalnych grup zawodowych. Takie kredyty mają zazwyczaj lepsze warunki niż te przyznawane ludziom zarabiających najniższą krajową. Obecnie odchodzi się od takiej niesprawiedliwości, jednak można nadal wymienić kilka instytucji, które w ten sposób udzielają kredytów. Do uprzywilejowanych grup należą między innymi lekarze. Jak wygląda procedura kredytowa w ich przypadku?
Jakie są korzyści kredytów dla lekarzy?
Do tych korzyści można zaliczyć lepsze warunki spłaty i krótsze procedury. W Polsce obecnie jest 10 instytucji, które udzielają szybszych kredytów dla określonych, uprzywilejowanych grup zawodowych. Zazwyczaj są to zawody zaufania publicznego. Wyjątkiem jest Bank Millenium i Bank BPS. W przypadku tych banków na lepsze warunki kredytowe mogą liczyć finansiści. Niektóre banki przygotowały preferencje dla wybranych przedstawicieli grup społecznych. Osoby, które zajmują wysokie stanowiska w zawodach zaufania publicznego, mogą liczyć na szybki zastrzyk gotówki, który umożliwi zakup określonych przedmiotów. Poszczególne banki przyjmują specyficzne metody premiowania wybranych grup zawodowych. Do najczęstszych preferencji można zaliczyć:
- proste procedury kredytowe (oszacowanie dochodów na podstawie oświadczenia wybranego klienta)
- znacznie niższa marża i koszty przygotowawcze,
- zwiększenie limitu pożyczanego kapitału,
- dłuższy okres kredytowania.
Kredyty dla lekarzy, stomatologów, lekarzy weterynarii bez zaświadczenia o dochodach.
Lekarz jest postrzegany przez większość banków jako osoba wiarygodna. Jest to bardzo mile widziane. Lekarze zarabiają również więcej, niż przeciętni zjadacze chleba, dlatego mogą starać się o przyznanie kredytu na lepszych warunkach. Lekarz nie musi spełniać aż tyle, niejednokrotnie wygórowanych wymogów uzyskania kredytu. Ze względu na fakt, iż jest to zawód zaufania publicznego, bank darzy daną osobę zaufaniem i wierzy w jej sumienność i wiarygodność. Przyznawanie kredytu lekarzowi wiąże się z wieloma udogodnieniami, taki jak dłuższy czas kredytowania i znacznie mniejsza ilość procedur biurowych. Zazwyczaj w przypadku lekarzy nie ma konieczności okazywania dokumentów potwierdzających wysokość zarobków. Wystarczy jedynie słowna deklaracja. Banki przyjmują takie deklaracje od razu. O kredyt w banku na prostszych zasadach może starać się zarówno lekarz pracujący na etacie w szpitalu, jak i ten, który odbywa praktykę prywatną. Banki pragną wpierać młodych specjalistów, którzy pragną otworzyć swój własny, prywatny gabinet, jednak w chwili obecnej nie mają wystarczających środków na ten cel. Mają oni niezwykle elastyczne i korzystne warunki zaciągania klientów. Wszystko to tylko dla dobra pacjentów.
Przyglądając się nieco dokładniej warunkom kredytowania dla lekarzy, można dostrzec, iż warunki kredytowania zostały w ich przypadku ograniczone do minimum.
Kredyt dla lekarzy - zalety
Lekarz, który kiedykolwiek zaciągał kredyt w banku, wie, że procedura kredytowania jest wręcz idealna. Tak naprawdę jedynym minusem kredytu dla lekarzy jest fakt, iż zadłużenie trzeba spłacić. Do zalet można zaliczyć:
- Konieczność jedynie dowodu osobistego,
- niezwykle szybka weryfikacja wniosku i szybkie przyznanie kredytu,
- prosta forma sprawdzania zdolności kredytowej osoby zainteresowanej,
- Brak poręczycieli i zabezpieczeń,
- Bardzo długi i elastyczny okres kredytowania,
- Możliwość połączenia całości zobowiązań w całość,
Jak widać kredyt dla lekarzy, ma wiele zalet. Dodatkowym atutem jest fakt, że lekarz nie musi chodzić do wielu różnych banków w celu porównania ofert. Są bowiem firmy, które pośredniczą między osobą zainteresowaną a bankiem. Niejednokrotnie lekarze potrzebują zastrzyku gotówki, aby umeblować swój gabinet. Sprzęty medyczne są bardzo drogie i większość osób nie może sobie pozwolić na zakup z własnej ręki. Na pomoc wychodzą banki, które pomagają swoim klientom najlepiej, jak mogą. Każdy lekarz pragnie stworzyć najlepszy gabinet specjalistyczny dla swoich pacjentów.