Kredyt oddłużeniowy to typ kredytu, który ma na celu pomóc klientowi w spłacie jego wcześniejszych zobowiązań finansowych. Procedura jego otrzymania nie należy do najłatwiejszych i nie każdy może liczyć na jego otrzymanie. Kredyty oddłużeniowe są pomocne w sytuacji, gdy dana osoba ma już na swoim koncie jedno zobowiązanie finansowe i nie potrafi poradzić sobie z jego spłatą. Przyczyn problemów może być wiele. Najczęściej są to nieprzewidziane wypadki losowe bądź nieprzemyślana i zbyt pochopna decyzja odnośnie wzięcia kredytu czy pożyczki. Opcja ta ma za zadanie pomóc kredytobiorcy wyjść z kłopotów finansowych w najmniej drastyczny sposób.
Uzyskanie kredytu pomagającego w spłacie wcześniejszych zobowiązań nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Zazwyczaj to proces dość złożony i to zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Ten drugi musi bowiem mieć podstawy do przyznania osobie zadłużonej tego typu kredytu. Dokonywana jest w tym celu najczęściej dogłębna analiza sytuacji materialnej klienta. Osoba starająca się o kredy oddłużeniowy musi zgromadzić i przedstawić bankowi pełną dokumentację argumentującą wzięcie tego typu pożyczki. Kredytodawca zazwyczaj wymaga od swoich klientów określonych miesięcznych wpływów na konto bankowe, a także dowodów na regularne odprowadzanie składek do ZUS.
Kredyt oddłużeniowy ma na celu zniwelowanie wcześniejszych długów kredytobiorcy i oczyszczenie, o ile jest to możliwe, jego historii kredowej. Oprócz tego kredyty tego typu są zazwyczaj dość drogie. Wynika to ze sporego ryzyka jakie ponosi w tej sytuacji kredytodawca udzielając pożyczki osobie, które już raz miała kłopoty finansowe i problemy ze spłatą zadłużenia. Samo oprocentowanie nie jest musi być zbyt duże, ale niejednokrotnie banki wprowadzają liczne opłaty dodatkowe.
Bank zazwyczaj przed udzieleniem kredytu oddłużeniowego prosi klienta o szereg dokumentów i zaświadczeń, które mają na celu ocenę czy jest on w stanie zaciągnąć i spłacić kredy. Podstawą jest jednak w tej sytuacji uczciwość. Kredytobiorca nie może ukrywać żadnych swoich zadłużeń i szczerze przedstawić swoją sytuację finansową. Niezbędna jest zazwyczaj aktualna umowa o pracę i ewentualne wyciągi z rachunku bankowego będące potwierdzeniem regularnych wpływów na konto. Poza tym banki często wymagają określonych wpływów w danych odstępach czasowych. Niezwykle ważnym dokumentem jest też zaświadczenie potwierdzające regularne odprowadzanie składek ubezpieczeniowych i opłacanie ZUS.
Kredyt oddłużeniowy ma wiele zalet. Zazwyczaj jest bowiem jedyną szansą na korzystne wyjście ze zbyt dużego zadłużenia. Kredytobiorcom trudność sprawia bowiem często konieczność spłacania comiesięcznych, regularnych rat w kilku bankach jednocześnie. Dzięki kredytowi oddłużeniowemu spłaca co miesiąc tylko jedną ratę o niższej, łącznej wysokości niż jego dotychczasowe zobowiązania finansowe. Okres spłaty jest natomiast znacznie rozłożony w czasie. Z drugiej strony nie jest to rozwiązanie najtańsze, gdyż oprócz odsetek musi zazwyczaj zapłacić szereg opłat dodatkowych.