Konto bankowe z dostępem przez internet oferuje wiele przydatnych funkcji, które pozwalają oszczędzać czas, nerwy i pieniądze. Dzięki nim życie staje się prostsze, bo nie musimy pamiętać o części obowiązków.
Zakupy bez wychodzenia z domu
Zdalny dostęp do konta bankowego z dowolnego miejsca pozwala oszczędzać czas i pieniądze oraz przyspiesza wiele spraw. Zamiast bowiem fatygować się na pocztę, do punktu kasowego czy oddziału bankowego, żeby zapłacić rachunki, możemy to zrobić w domu czy – mając urządzenie mobilne – wszędzie tam, gdzie jest internet.
To samo tyczy się zakupów. Zamiast stać w korkach, narażać zdrowie w niepogodę, możemy zamówić telewizor, meble, książkę czy nawet towary spożywcze bez wychodzenia z domu – przez cały rok, o dowolnej porze dnia i nocy.
Dostęp do bankowości internetowej jest darmowy. Banki nie pobierają od klientów opłat za możliwość korzystania z systemów transakcyjnych (choć niektóre naliczają opłaty za prowadzenie rachunków online).
Przelewy internetowe dla klientów indywidualnych też są darmowe. Co miesiąc na regulowaniu należności za media można więc zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Pośrednicy za każdy opłacony u nich rachunek naliczają bowiem 1,5-3 zł. Jeszcze więcej kosztują transfery zlecane w placówkach bankowych (banki w ten sposób próbują nakłonić klientów do samoobsługi przez internet).
Automatyzacja płatności z konta bankowego
Bankowość internetowa jest nie tylko wygodna, tania i szybka. Może też odciążyć naszą pamięć, automatyzując niektóre płatności cykliczne. Umożliwiają to dwie usługi: polecenie zapłaty i zlecenie stałe. Jak działają?
Polecenie zapłaty polega na tym, że to bank w naszym imieniu opłaca należności za media, np. prąd, gaz, telefon, kablówkę, śmieci. Wystarczy, że określimy, na jakie konto i z jakiego tytułu mają być przelewane pieniądze. Rachunki wysyłane przez usługodawców zamiast do nas będą trafiać od razu do banku. Dzięki temu zautomatyzujemy płatności na zmienne kwoty. Jako posiadacze rachunku musimy jedynie zapewnić środki na koncie, z którego będą dokonywane przelewy.
Natomiast zlecenia stałe przydają się przy regulowaniu płatności na stałe kwoty, które muszą albo mogą być uiszczane zawsze tego samego dnia kolejnego miesiąca. Sprawdzają się np. przy spłacie kredytu hipotecznego, opłacie śmieciowej, ubezpieczeniu, ale też oszczędzaniu na konkretny cel.
Funkcje współczesnych rachunków bankowych
Współczesna bankowość elektroniczna oferuje znacznie więcej usług niż tylko przelewy. Z poziomu systemu transakcyjnego można również:
- - doładować kartę prepaid – zarówno płatniczą, jak i telefoniczną,
- - złożyć wniosek w programie „Rodzina 500 plus”,
- - lokować nadwyżki, czyli założyć lokatę i otworzyć konto oszczędnościowe,
- - złożyć wniosek o kartę kredytową i debetową, kredyt gotówkowy,
- - zastrzec dowód osobisty i kartę płatniczą,
- - monitorować saldo rachunku i historię transakcji (dziś za papierowe wyciągi – podobnie jak za drukowanie zestawień operacji w oddziałach – banki naliczają opłaty),
- - za darmo skontaktować się z bankiem (pocztą wewnętrzną albo na czacie online),
- - zmienić limity transakcyjne na karcie i w ramach ROR-u,
- - łatwo analizować comiesięczne wydatki i wpływy – umożliwiają to tzw. managery finansowe, czyli proste aplikacje tworzące graficzne zestawienia.