Tyle się mówi o łatwych i przede wszystkim bezpiecznych pożyczkach. W internecie pojawiają się hasła, że to się opłaca. Tylko – czy na pewno? Wbrew pozorom, pożyczka jest dla osób zamożnych, które jedynie chwilowo nie mają pieniędzy. Poza dochodami instytucje sprawdzają ich wiarygodność i zdolność kredytową. Nie wypłacają pieniędzy po 15 minutach od złożenia wniosku, ale od momentu podjęcia decyzji o możliwości udzielenia pożyczki. Warto wspomnieć, co jeszcze myślą potencjalni pożyczkobiorcy, a jak jest w rzeczywistości.
Nikt nie daje pieniędzy za darmo
Niektórzy, potrzebując pieniędzy na przykład na niespodziewane inwestycje lub inne wydatki związane z firmą, decydują się na pożyczkę. Wówczas wydaje im się, że otrzymają pieniądze zupełnie za darmo, bo tak przecież mówi się w sieci, w telewizji, a nawet na ulotkach. Jednak tak niestety do końca nie jest. Otóż darmowe pożyczki zwykle są tylko chwytem marketingowym. Samo to, że w pierwszej kolejności trzeba wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę minimum 1 zł, jest już dowodem na to, że o darmowych pożyczkach można zapomnieć. Poza tym zwykle, gdy instytucja pozabankowa nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki, to na przykład zarabia na oprocentowaniu. Zawsze jest jakiś koszt, nie ma co tu liczyć na zbyt wiele. Czasem jednak nie jest po prostu zbyt wysoki.
Nie wszyscy mają szansę na pożyczkę – ograniczenia wiekowe
Zwykle firmy reklamując swoje pożyczki, podkreślają, że są przeznaczone dla każdego. W rzeczywistości jest inaczej. Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe trafiają wyłącznie do określonej grupy klientów. Na to zobowiązanie finansowe mogą liczyć głównie zamożni, a konkretnie osoby, które są w stanie spłacić dług w ustalonym terminie, nie lekceważąc finansowania pozostałych wydatków. Jednak to nie wszystko. Są pewne ograniczenia wiekowe. Trudno jest je wskazać, bo każda firma wyznacza własne, ale zazwyczaj na pożyczkę mają szansę osoby w wieku od 18 lub 21 lat. Górna granica jest naprawdę różna, czasem sięga wieku 60 lat, niekiedy 75 maksymalnie. Wszystko, jak już wiadomo, zależy od indywidualnych ustaleń poszczególnych firm. Ograniczenia wiekowe są bardzo podobne do tych w banku.
Sam dowód osobisty nie wystarczy
Każdy, chyba kojarzy pożyczki, które podobno są udzielane na dowód osobisty. Tak przynajmniej wielu ludzi myśli. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, bo firmy mają nieco inne oczekiwania. Większość firm potrzebuje zaświadczenie o dochodach. Bez tego dokumentu instytucje nie chcą udzielić danego zobowiązania. Czasem potrzebują też jeszcze innych dokumentów. Także hasła typu – pożyczka na dowód – po prostu często mijają się z prawdą. Wielu ludzi decyduje się na pożyczkę właśnie z tego powodu, uważając, że w banku takie oferty są niemożliwe i to jedyny sposób, aby pozyskać pieniądze. Dopiero w czasie formalności prawda wychodzi na jaw.
Wszystko powyższe wskazuje na to, że do informacji znajdujących się na ulotkach czy w innych reklamach trzeba podchodzić z dystansem. Formalności owszem, przebiegają sprawnie, ale nawet pieniądze nie są wypłacane w 15 minut od momentu złożenia wniosku. Firmy potrzebują nieco więcej czasu na sprawdzenie klienta, co uwaga – odbywa się w każdej instytucji pozabankowej. Dlatego przed ostatecznym podjęciem decyzji o zadłużeniu, trzeba na spokojnie przeanalizować warunki pożyczki, a także zorientować się, jakie formalności będą z tym związane. Trzeba liczyć się z pewnym kosztem, a także z potrzebą dostarczenia kilku istotnych dla firmy dokumentów.