Od pewnego czasu w segmencie finansowania krótkoterminowego działają również banki. Część z nich taka jak firmy pożyczkowe umożliwia przejście całej procedury kredytowej bez wizyty w oddziale.
Perspektywiczny rynek pożyczek online
Przez lata rynek pożyczek krótkoterminowych tworzyły wyłącznie firmy spoza sektora bankowego. Wynikało to z przyjętego przez nie modelu działania. W przeciwieństwie do banków instytucje pozabankowe skupiły się na innej niszy. Odbiorami ich usług stały się osoby z mniejszą zdolnością kredytową albo na jej pograniczu, o nieregularnych dochodach i przez to bardziej ryzykowne z biznesowego punktu widzenia.
Jednak największa różnica między strategią banków i firm pożyczkowych tkwiła w tym, ile i na jak długo konsument mógł u nich pożyczyć. Banki odsyłały z kwitkiem (i w sumie nadal to robią) klientów zainteresowanych niskokwotowymi pożyczkami na kilka-kilkanaście, bo z powodu ograniczeń prawnych na takich produktach zarabiały mniej niż na kredytach o dłuższym terminie wymagalności.
Z czasem za wyborem oferty instytucji pożyczkowych zaczęły przemawiać także inne argumenty. O chwilówkę można starać się bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć sprzęt z dostępem do internetu, konto w banku, telefon komórkowy i skrzynkę mailową. Formalności w takich firmach sprowadzają się do minimum, czyli wypełnienia formularza i wysłania przelewu weryfikacyjnego. Pod pewnymi warunkami konsument może otrzymać środki jeszcze tego samego dnia.
To wszystko sprawiło, że rynek szybkich pożyczek zaczął dynamicznie się rozwijać. Po pewnym czasie w ofercie firm pożyczkowych pojawiły się pożyczki ratalne z nawet rocznym terminem spłaty. Dziś obroty takich podmiotów ocenia się na ponad 5 mld zł, a ich baza klientów liczy 1,5 mln osób.
Krótkie terminy spłaty kredytu online
Rosnące obciążenia i kurczące się zyski skłoniły część banków do zmiany strategii. Dziś kredyt przez internet na krótki termin zaciągniemy m.in. w Alior Banku (minimalny okres spłaty to 3 miesiące), mBanku (3 miesiące), ING Banku Śląskim (3 miesiące), Banku Smart (6 miesięcy) czy należącej do BGŻ BNP Paribas marce iGotówka (6 miesięcy).
Wniosek składa się online, wypełniając formularz na stronie danej instytucji. Wstępna decyzja wydawana jest ciągu kilku-kilkunastu minut po wysłaniu wniosku. Później trzeba wysłać przelew weryfikacyjny na wskazane konto. Zawarcie umowy również następuje poprzez zdalne kanały albo za pośrednictwem kuriera.
Uwaga! Niektóre banki udzielające kredytów online, np. mBank, udostępniają tę opcję tylko tym, którzy otworzą u nich konto osobiste, co nieco pogarsza atrakcyjność oferty. Taki rachunek wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami.