Mogłoby się wydawać, że osoby, które nie mają źródła stałego dochodu nie są w stanie uzyskać różnego rodzaju dofinansowań. O ile w przypadku produktów finansowych udzielanych przez banki źródło stałego dochodu jest wymagane, o tyle podczas ubiegania się o pożyczkę krótkoterminową w instytucjach pozabankowych już niekoniecznie. Przykładem może być chociażby pożyczka dla bezrobotnych. Co należy o niej wiedzieć, jeszcze przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o tego rodzaju pożyczkę?
Status osoby bezrobotnej
Przede wszystkim musimy zastanowić się, kto – z punktu widzenia prawa – jest osobą bezrobotną. Tego statusu nie posiadają osoby uczące się; pełnoletni uczniowie oraz studenci (za wyjątkiem osób uczących się w szkołach dla dorosłych, o ile nie pracują). Skrócona definicja osoby bezrobotnej zakłada, że jest to osoba zdolna do podjęcia pracy. W prawie przewidziane są dodatkowe warunki, które powinna spełniać każda osoba chcąca uzyskać status bezrobotnego – takie jak między innymi zarejestrowanie w Urzędzie Pracy. Status osoby bezrobotnej jest wymagany dla uzyskania pożyczki dla bezrobotnych.
Pożyczki dla bezrobotnych – charakterystyka
Tym, co wyróżnia pożyczki dla bezrobotnych na tle innych produktów finansowych w instytucjach pozabankowych jest niemalże zerowy poziom wymaganych formalności. Firmy pożyczkowe wiedzą, że wysokie oprocentowanie pożyczki dla bezrobotnych nie będzie korzystne dla obu stron; osoba bezrobotna nie będzie w stanie jej spłacić, a instytucja pozabankowa nie wyegzekwuje zysku z udzielenia pożyczki. Wskutek tego pożyczki dla bezrobotnych charakteryzują się niskim oprocentowaniem i wysokim poziomem elastyczności, jeśli chodzi o terminy spłaty oraz kwoty pożyczki. Najczęściej występującym okresem, na które zaciągane są nie tylko pożyczki dla bezrobotnych, jest 30 dni. Zdarzają się także oferty, w których termin ten wynosi 60 dni.
Na ogół wysokość pożyczki dla bezrobotnych może oscylować wokół kwot rzędu 5000 zł. Warto jednakże podkreślić, że jest to ściśle uzależnione od uregulowań firmy pożyczkowej – na rynku znajdziemy instytucje oferujące pożyczki o mniejszej wysokości, jak i oferty przekraczające nawet dziesięć tysięcy złotych. Należy jeszcze wspomnieć, że ubieganie się o pożyczkę może odbywać się w zautomatyzowany sposób; za pośrednictwem Internetu wysyłamy wypełniony formularz i – zależnie od decyzji i po upływie określonego czasu - zostajemy poinformowani o uzyskaniu pożyczki. Co należy podkreślić - pieniądze mogą pojawić się już w 15 minut po przyznaniu pożyczki, oczywiście jest to uzależnione od wielu czynników.
Największymi zaletami pożyczki dla bezrobotnych są niewątpliwie wygoda związana z niewielkimi formalnościami, dość duże kwoty pożyczek oraz niskie oprocentowanie. Dzięki temu osoby bezrobotne są w stanie uzyskać szybki zastrzyk gotówki na dowolny cel. Na zakończenie warto pdokreślić, że instytucje pozabankowe świadczą nie tylko pożyczki dla bezrobotnych, ale również dla osób zadłużonych.