Dzięki prężnie rozwijającym się technologiom internetowym w dzisiejszych czasach coraz więcej spraw możemy załatwiać bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać komputer z dostępem do internetu, aby opłacić rachunki za mieszkanie i media, żeby sprawdzić stan swojego konta bankowego, czy też zrobić zakupy - także te spożywcze. Wygoda korzystania z usług przez internet sprawia, że zyskują one szeroką rzeszę zwolenników. Należy ponadto powiedzieć, że także korzystając z kanału direct, czyli zdalnego, można pożyczać pieniądze. W ten sposób kredytują swoich klientów nie tylko firmy pozabankowe, ale i nawet banki. Gdzie i jak dostępny jest obecnie kredyt online? Jakie wymagania należy spełnić, aby móc pożyczać pieniądze w trybie online, najlepiej w jak najkrótszym czasie, przy spełnianiu minimum formalności?
Czym jest kredyt online?
Pojęcie kredytu online będzie tożsame z kredytem udzielanym przez internet. Takie zobowiązanie zaciąga się za pośrednictwem kanału zdalnego, jakim jest sieć internetowa. Kredyt online pozwala na znaczne skrócenie procedury kredytowej, ale nie jest dostępny dla wszystkich, przynajmniej jeśli chodzi o stricte ofertę bankową. Takie banki jak mBank, który jest pierwszym bankiem internetowym w Polsce, wykorzystuje aktywnie kanał online do udzielania między innymi zobowiązań kredytowych. Dzięki niemu można skorzystać z kredytu internetowego, choć najczęściej jest on oferowany klientom posiadającym w mBanku swoje konto bankowe, którzy mają pozytywną historię współpracy. W przypadku takich kredytobiorców ryzyko kredytowe ponoszone przez bank jest minimalne. Zwiększa się ono w sposób znaczący, jeśli o kredyt ubiega się osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z produktami banku.
Kredyt online jest takim samym kredytem, jak każdy inny, ale jest on zaciągany szybciej, przez klienta korzystającego z systemu elektronicznego banku. Nie musi on wychodzić z domu i składać wizytę w placówce bankowej, aby zaciągnąć pożądany kredyt. Wniosek o zobowiązanie kredytowe składa za pośrednictwem strony internetowej i w ten sam sposób otrzymuje decyzję kredytową. Niezbędne dokumenty do ubiegania się o kredyt składa także w formie elektronicznej. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, pieniądze z kredytu zostaną przelane bezpośrednio na konto klienta w danym banku, ale najpewniej będzie musiał on podpisać formalną umowę kredytową z bankiem, dostarczoną mu przez pocztę lub kuriera banku oraz odesłać jej jeden egzemplarz do kredytodawcy.
Kredyt czy pożyczka online?
Pod pojęciem kredyt online w rzeczywistości mogą kryć się pożyczki oferowane przez firmy pozabankowe, w ramach uproszczonego procesu pożyczkowego. Firmy pożyczkowe określają swoje pożyczki mianem kredytów, choć w ten sposób mogą wprowadzać w błąd swoich klientów. Sądzą oni bowiem, że kredyt udzielany jest przez bank, gdy tymczasem jest to pożyczka gotówkowa w całości udzielana przez firmę parabankową. Obecnie jednak na rynku finansowym w Polsce można znaleźć liczne firmy, które rzetelnie funkcjonują i mają transparentną politykę pożyczkową. Za każdym razem, gdy korzystamy z produktów kredytowych lub pożyczkowych online, sprawdźmy, kto w rzeczywistości jest kredytodawcą lub pożyczkodawcą oraz dokładnie czytajmy umowy i regulaminy wypłaty zobowiązania pożyczkowego, aby nie zaskoczyły nas w późniejszym czasie dodatkowe opłaty i prowizje związane z kredytem.