Istnieje obiegowy pogląd mówiący o tym, że pożyczki pozabankowe, udzielane między innymi przez internet, są dostępne dla każdego klienta. Wystarczy jedynie złożyć wniosek o pożyczkę, aby już po kilkunastu minutach móc ją otrzymać. Jak jest w praktyce? Otóż, pożyczka przez internet, udzielana klientom bez konieczności nawiązywania osobistego kontaktu z doradcą finansowym, niekoniecznie zostanie udzielona każdemu potencjalnemu pożyczkobiorcy bez wyjątku. Firmy pożyczkowe działające poza sektorem bankowym, które prowadzą odpowiedzialną politykę pożyczkową, skrupulatnie dobierają dla siebie klientów, aby redukować na bieżąco ryzyko związane z brakiem solidnej weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, z jakiej korzystają instytucje bankowe.
Warunki zaciągania pożyczek przez internet
Pożyczka przez internet jest produktem finansowym dłużnym, udzielanym z reguły przez firmy pożyczkowe, które nie są bankami i nie mają uprawnień do prowadzenia działalności bankowej. Należy mieć świadomość tego, że firmy pożyczkowe działają na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego i ustawy antylichwiarskiej, a nie prawa bankowego. Nie oznacza to jednak, że udzielają pożyczek każdemu. Mają swoje zasady i kryteria oceny klientów wnioskujących o pożyczkę pozabankową. Wśród tych kryteriów należy wymienić:
• posiadanie polskiego obywatelstwa,
• pełnoletniość pożyczkobiorcy - wiele firm pożyczkowych udziela nawet pożyczek wyłącznie dla klientów w wieku np. od 21 lat wzwyż,
• spełnienie górnego limitu wieku pożyczkobiorcy - ustanawiany jest on w granicach 60-70 lat w zależności od firmy pozabankowej udzielającej zobowiązania finansowego,
• posiadanie polskiego numeru telefonu komórkowego,
• posiadanie konta w jednym z polskich banków, zarejestrowanego na własne nazwisko,
• okazanie kopii dowodu tożsamości, zaświadczenia o zarobkach lub innego dokumentu potwierdzającego sytuację finansową potencjalnego pożyczkobiorcy.
Pożyczkobiorca musi być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, posiadającym polski numer PESEL i miejsce zamieszkania na terenie kraju. Obcokrajowcy nie mogą z reguły zaciągać zobowiązań finansowych w polskich firmach pożyczkowych.
O ile firmy pozabankowe nie sprawdzają klientów w bazach BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej, o tyle kontrolują ich sytuację finansową m.in. w bazach Krajowego Rejestru Dłużników czy w Biurze Informacji Gospodarczej. W ten sposób chronią się przed ryzykiem udzielenia pożyczki osobie, która jest mocno zadłużona lub nie spłaca terminowo swoich zobowiązań finansowych, co oznacza, że zostanie ona uznana za nierzetelnego dłużnika.
Jak zaciągana jest pożyczka przez internet?
Jeśli chcemy pozyskać pieniądze w ramach zobowiązania finansowego, bez konieczności wychodzenia z domu, powinniśmy zainteresować się możliwością zaciągnięcia pożyczki przez internet w jednej z firm pożyczkowych, jakie funkcjonują w polskim sektorze pozabankowym. Takie pożyczki przez internet wymagają złożenia wniosku elektronicznego w trybie online oraz dołączenia skanu lub wyraźnych zdjęć dokumentów, m.in. dowodu osobistego czy dokumentu potwierdzającego dochód klienta lub jego sytuację finansową. Na podstawie złożonego wniosku o pożyczkę, jest on rozpatrywany przez pożyczkodawcę. Jeśli wszystko się zgadza, a pożyczkobiorca pozytywnie przejdzie weryfikację za pośrednictwem symbolicznego przelewu na konto firmy pożyczkowej, ma duże szanse uzyskać w krótkim czasie pożyczkę w trybie online.