Agresywna, widoczna dosłownie na każdym kroku kampania reklamowa firm oferujących pożyczki sprawia, że termin „chwilówka” już nikomu nie jest obcy. Na temat tych produktów krążą już prawdziwe legendy, które w większości przypadków nie mają nic wspólnego z prawdą. Na tak dużą popularność „chwilówek” zareagowały również kancelarie prawne, które postanowiły wziąć pod lupę proces przyznawania pożyczek. Oto kilka rad od adwokata.
Sprawdź wiarygodność firmy
Chyba najczęstsza rada, jeśli chodzi o pożyczki udzielane przez Internet. Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu należy sprawdzić, jak długo dana firma działa na rynku. Perspektywiczna branża pozabankowych usług finansowych stwarza warunki do współistnienia wielu instytucji, z których niewielka część ma na celu oszukać konsumenta. Ważne jest, aby na nich nie trafić. Większość informacji na temat firm pożyczkowych możemy znaleźć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dostęp do obu jest całkowicie bezpłatny, możliwy także za pośrednictwem internetu.
Dokładnie przeczytaj umowę
Niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę, że przed podpisaniem umowy można poprosić pożyczkodawcę o przygotowanie projektu takowej - sporządzenie jej projektu powinno być całkowicie bezpłatne. Tak przygotowany dokument warto wziąć ze sobą do domu i dokładnie, w spokoju przeanalizować, zaznaczając wszelkie wątpliwe kwestie. Jeśli dokument jest dla przeciętnego konsumenta całkowicie niezrozumiały, to lepiej poszukać nowego pożyczkodawcy. Niektóre firmy celowo bowiem redagują treść umowy w taki sposób, aby klient miał niewielką wiedzę na temat mechanizmów udzielania i spłaty zobowiązania.
Jakie informacje musi zawierać umowa?
Firmy pożyczkowe, mimo, że działają w oparciu o prawo cywilne a nie bankowe, nie mogą redagować umów w sposób dowolny. Muszą przestrzegać minimalnych standardów zawartych w ustawie o kredycie konsumenckim. Według tego aktu prawnego, w umowie powinny znaleźć się między innymi informacje o: czasie obowiązywania umowy, kwocie całkowitej kredytu, terminie, sposobie wypłaty i spłaty, stopie oprocentowania oraz warunkach jej zmiany, RRSO, wysokości innych kosztów, rocznej stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego, warunkach jej zmiany oraz ewentualnie innych opłatach z tytułu zaległości w spłacie kredytu, skutkach braku płatności, rodzaju wymaganych zabezpieczeń, warunkach i prawie do wypowiedzenia umowy przed terminem oraz warunkach i prawie do spłaty kredytu przed terminem.