Oferta pożyczkodawców, zarówno z sektora bankowego, jak również pozabankowego, stale się poszerza. Konsekwencją tego jest fakt, że rozmaite pożyczki są dostępne dla coraz większego grona klientów, którzy chętnie z takich ofert korzystają. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda pożyczka jest dobra dla każdego, a rynek finansowy nie jest wolny od oszustów, chcących wpędzić potrzebujące osoby w duże kłopoty. W celu zabezpieczenia swojej finansowej przyszłości, warto więc szczególnie uważać.
Wybieram najtańszą pożyczkę
Jeśli głównym kryterium wyboru danego pożyczkodawcy jest oprocentowanie pożyczki, to jest to potężny błąd, który paradoksalnie może nas sporo kosztować. Warto zdać sobie sprawę, że reklama produktu to perswazyjny przekaz, przyjemne dla oka „opakowanie” – firmy pożyczkowe zawsze chwalą się tym, co u nich najlepsze, niekoniecznie ukazując to, czym odstają od konkurencji. A cudów nie ma. Jeśli ktoś oferuje klientom podejrzanie niskie oprocentowanie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa ukryte koszta pożyczki są dużo wyższe niż zazwyczaj. Pamiętajmy, że biorcami „chwilówek” są w dużej mierze osoby, które nie mają zdolności kredytowej i firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie z tego sprawę. Tacy klienci często tracą czujność i zwracają uwagę tylko na zalety przedstawionej oferty, pomijając jej ewidentne wady.
A do takich z pewnością należy opłata za przedłużenie spłaty zobowiązania. U niektórych pożyczkodawców może to być nawet 30 proc. kwoty pożyczki, w przypadku przedłużenia o jeden miesiąc. Opłata ta jest ściśle uzależniona od wysokości zobowiązania oraz terminu spłaty.
Co jest równie kosztowne? Opóźnienia w spłacie rat. Firmy pożyczkowe (prócz odsetek ustawowych) pobierają opłaty za tak zwane monity, czyli przypomnienia o spłacie. Po 15 dniach może być to nawet 210zł, co w większości przypadków stanowi kilkadziesiąt procent kwoty pożyczki!
Przeanalizuj swoją sytuację
Pamiętaj, że starając się o chwilówkę, jesteś na finansowym zakręcie. Każdy błąd, jaki teraz popełnisz, może zaszkodzić Twojej finansowej przyszłości, dlatego powinieneś dokładnie się zastanowić nad współpracą z daną firmą. Pamiętaj, że krajowe ustawodawstwo daje Ci możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, bez podania przyczyny. W tej sytuacji wszystkie opłaty są zwracane kredytobiorcy, a jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, to oprocentowanie za okres, w którym konsument faktycznie korzystał z kredytu.
Eksperci finansowi nie polecają również brania chwilówek na pokrycie innych zobowiązań – stanowi to bowiem pewny wstęp do spirali zadłużenia. Produkt ten jest bowiem przeznaczony dla osób potrzebujących szybkiej gotówki, którą mają zamiar oni jednak jak najszybciej spłacić.