Wiosna to czas, który skłania bardzo wiele osób do refleksji na temat wielu spraw, także tych dotyczących wydawania pieniędzy i planowania domowego budżetu. To doskonały czas, aby zacząć gromadzić oszczędności, które pomogą zrealizować marzenia o wakacyjnym wyjeździe, nowym aucie lub sprzęcie RTV. Aby osiągnąć finansowy sukces, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Jakich?
Zacznij oszczędzać już teraz
Z oszczędzaniem na lepszą przyszłość nie należy czekać. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym prawdopodobniej więcej środków będziemy mieli do dyspozycji na nieprzewidziane wydatki. Trzeba uświadomić sobie, że szukanie oszczędności to nie lada wyzwanie, skomplikowany proces, który spędza sen z powiek nawet prezesom wielkich firm i korporacji, co dopiero zarządzającym domowym budżetem. To umiejętność, która wymaga intensywnego treningu – warto więc zacząć trenować jak najwcześniej.
Dokładnie prześwietl swoje dochody
Aby sprawnie określić, ile wydajemy w ciągu miesiąca, musimy najpierw wiedzieć, ile pieniędzy mamy do dyspozycji. W tym celu należy sporządzić wiarygodny spis wszystkich miesięcznych przychodów, którymi dysponujemy tu i teraz. Są to pieniądze, które stanowią postawę naszego budżetu i od nich będziemy zaczynać oszczędzanie. Popularnym błędem w określaniu własnych zarobków jest wybieganie w przyszłość i uwzględnianie kwot, do których nie mamy jeszcze dostępu. Doskonałym przykładem jest np. obiecana w pracy premia, którą dostaniemy w przyszłym miesiącu, jednak „wydamy” ją już teraz.
Uwzględnij wszystkie wydatki
Jedno z najtrudniejszych i wymagających szczególnej samodyscypliny zadań. Chodzi tutaj zarówno o koszta regularne, ponoszone co miesiąc, jak również nieregularne, które ponosimy np. raz w roku. Do pierwszej kategorii zaliczymy np. opłaty mieszkaniowe, za benzynę, bilety komunikacji miejskiej, pożywienie, rachunki lub koszty rozrywki. Jeśli chodzi o nieregularne zobowiązania, to te stanowią np. wydatki na leki, koszt naprawy auta, niespodziewane wyjazdu lub koszty ubrań. Jednak jak możemy je uwzględnić w miesięcznym budżecie, skoro nie sposób ich przewidzieć? W tym celu należy oszacować, jak przedstawia się kwota wydatków nieregularnych w stosunku rocznym. Pokaże nam to, ile pieniędzy powinniśmy zaoszczędzić. Kwotę tę wystarczy tylko podzielić przez liczbę miesięcy w roku – uzyskamy wówczas miesięczną sumę wydatków nieregularnych.
Skorzystaj z zewnętrznego finansowania
Jeśli mimo prowadzenia oszczędności w budżecie brakuje pieniędzy na niespodziewane wydatki, to warto zastanowić się nad zaciągnięciem modnego ostatnimi czasy zobowiązania, tak zwanej „chwilówki”. Są to pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe, zazwyczaj nieprzekraczające kilkuset złotych. Główną zaletą takiego rozwiązania jest natychmiastowy dostęp do pieniędzy oraz minimum formalności w procesie weryfikacji.